Szukasz sposobu jak

Zachęcić pracowników
do pracy hybrydowej?

Twoi pracownicy nie chcą słyszeć o powrocie do biura po pandemii? Stwórz więc atrakcyjną przestrzeń pracy, dzięki której zaoszczędzą oni czas, pieniądze, a także zintegrują się z resztą zespołu.  

Lunch od pracodawcy

to doskonały sposób na zachęcenie pracowników do częstszej pracy z biura.

to świetny sposób na zachęcenie pracowników do częstszej pracy z biura.

Praca hybrydowa zamiast home office

Bez wątpienia pandemia zmieniła oblicze dotychczasowego modelu pracy. Wiele firm przekonało się, że home office jest możliwy i niesie ze sobą wiele korzyści – zwłaszcza z perspektywy pracowników, którzy oszczędzają mnóstwo czasu i pieniędzy. Jednocześnie coraz częściej dostrzegają rozmaite wady pracy zdalnej – w tym rozluźnienie relacji w zespole (54%), poczucie izolacji (42%) czy zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (47%).

Bezstresowy powrót do biura

Powrót do biura po pandemii może okazać się dla wielu pracowników szokiem. Stwórz więc atrakcyjne rozwiązanie łączące zalety pracy stacjonarnej z home office. Od dłuższego czasu Lunching pomaga firmom we wdrażaniu modelu hybrydowego, dzięki czemu ich pracownicy coraz częściej decydują się na wykonywanie obowiązków z biura. 

Obsługujemy ponad 500 firm w całej Polsce

Zaproponuj pracownikom benefit, który pozwoli im na…

1. Dużą oszczędność pieniędzy

Pracownicy, którzy nie są za powrotem do biura i pracą hybrydową, zwykle powołują się na kwestie finansowe. Oszczędzają bowiem nie tylko na dojazdach, ale i na wizytach w restauracjach i sklepach. Dopłaty do posiłków w biurze to z kolei znaczne wsparcie dla ich domowego budżetu (zwłaszcza w obliczu inflacji).

Współpraca z Lunchingiem daje nam możliwość zaoferowania benefitu, który wyróżnia się konkurencyjnością na rynku pracy, a co najważniejsze – oszczędza wszystkim zarówno czas, jak i finanse.

Martyna Korczak-Janik, HR Manager w NOVOMATIC Technologies Poland

2. Większą ilość wolnego czasu

Dzięki dostępowi do ciepłych i zdrowych posiłków w firmie pracownicy oszczędzają również mnóstwo czasu. Dzień przed wizytą w biurze nie muszą poświęcać wolnych chwil na gotowanie, a przeznaczyć je na relaks z bliskimi.

Spożycie pełnego obiadu w pracy bardzo często zwalnia pracowników z konieczności własnoręcznego przygotowania posiłków i tym samym generuje oszczędność jego czasu i zapewnia (chociaż raz na jakiś czas) wolny wieczór.

Alicja Grygas, specjalistką ds. personalnych w PCO Żarów

3. Pracę w zintegrowanym zespole

To rozluźnienie więzi i utrudniona komunikacja w zespole są postrzegane jako największą wadę pracy zdalnej. Badania Pracuj.pl pokazują, że wspólne posiłki są dla pracowników skutecznym sposobem na budowanie relacji i poznawanie nowych osób w zespole.

Myślę, że to, co poprawia Lunching to z pewnością nastrój u ludzi. Teraz pracownicy rozmawiają często o jedzeniu, dyskutują o tym, co zamówili w Lunchingu, co można polecić a co mniej. Powstała nawet grupa dyskusyjna na komunikatorze Teams.

Magdalena Woźniak, Kierownik Personalna w Plum

Dowiedz się jak to będzie wyglądać w Twojej firmie

Współcześnie pracownicy wymagają od firm elastyczności. To samo zagwarantuje Ci Lunching, z którym z łatwością zorganizujesz posiłki w biurze i w modelu hybrydowym. Możesz każdego dnia pokrywać część kosztów za lunche w pracy lub zdecydować się na całkowite finansowanie jedzenia w wybrane dni tygodnia.

Poznaj menu i ceny

Nasz konsultant oddzwoni w ciągu 10 minut i odpowie na Twoje pytania. Zebrane informację pozwolą nam na przygotowanie spersonalizowanego menu.

Zgłoś swoją firmę i wypróbuj Lunching

Po uzupełnieniu formularza zadzwonimy do Ciebie, aby zebrać podstawowe informację, które pomogą nam w przygotowaniu oferty.